Czy krem na rozstępy na piersiach można używać w ciąży?

Ciąża to czas, w którym ciało w naturalny sposób ulega wielu przemianom. Szybkie powiększenie brzucha to nie jedyna zmiana. W ciąży rosną też piersi, które przygotowują się do możliwości karmienia. W związku z tym stają się szczególnie narażone na powstanie rozstępów.

Sprawy nie ułatwia fakt, że wiele przyszłych mam nie pamięta o odpowiedniej pielęgnacji tego obszaru. Jednocześnie to właśnie regularne stosowanie odpowiednich kremów jest w stanie uchronić przyszłe mamy przed pojawianiem się rozstępów. Wybierając delikatne kosmetyki o naturalnym składzie, będziesz mieć pewność, że specyfik jest w pełni bezpieczny nie tylko dla Ciebie, ale też dziecka.

Ciąża a rozstępy

Z pewnością nie jest to jedyny czas kiedy skóra naszych piersi jest narażona na pojawienie się rozstępów jednak zdecydowanie silnie wyróżniający i kojarzony z tym faktem przez wiele kobiet. W przebiegu ciąży w naturalny sposób dochodzi do zwiększenia masy ciała – często znacznego. Powiększają się wówczas również piersi,  przygotowując się do roli jaką będą pełnić za kilka miesięcy czyli wykarmienia potomstwa.

Dodatkowo badania wykazały iż u kobiet ciężarnych poziom fibroblastów czyli komórek, które są odpowiedzialne za produkowanie elastyny i kolagenu w naszej skórze ulega znacznemu spowolnieniu. Sytuacja taka wynika z wysokiego poziomu kortyzolu czyli hormonu, który produkuje kora nadnerczy. Efektem jest znaczący spadek elastyczności skóry, co zmniejsza jej wytrzymałość na rozciąganie.

Uniesione, jędrne piersi – profilaktyka

Odpowiedni krem na rozstępy na piersiach, może w znaczący sposób wspomóc nas już niemal od początku ciąży. Obecnie na rynku znajdziemy szereg preparatów dedykowanych właśnie dla kobiet przy nadziei oraz karmiących piersią. Ich główne zadania to nawilżanie, wzmacnianie i pojędrnianie skóry, aby dobrze zniosła ten trudny dla siebie okres. Zawarte w tych kremach składniki silnie oddziałują na metabolizm fibroblastów aktywując je do produkcji kolagenu.

Początkowo możesz zdecydować się na zastosowanie balsamu nawilżającego Frashe lub delikatnej oliwki dla niemowląt. Następnie dobrze jest wybrać jeden z produktów specjalnego przeznaczenia dla kobiet w ciąży, gdyż ich skład został odpowiednio skomponowany aby nie powodował najmniejszego zagrożenia dla rozwijającego się płodu.

Rozstępy w ciąży powstają z różnych przyczyn. Wpływ na ich pojawienie się mają nawet czynniki genetyczne. Krem na rozstępy w obrębie piersi nie stanowi stuprocentowej gwarancji, że rozstępy się u nas nie pojawią. Jest jednak zabezpieczeniem, nadzieją i możliwością na uzyskanie ich znacznie mniejszego nasilenia.

Tych składników unikaj w trakcie ciąży!

Zwróć szczególną uwagę, aby w składzie kosmetyków, na które się zdecydujesz, w tym wyjątkowym okresie nie występowały takie substancje jak wyciąg z kasztanowca czy kofeina. Mogą one bowiem przeniknąć przez skórę i wraz z krwią trafić do łożyska, gdzie będą negatywnie wpływać na rozwój płodu.
Przeczytaj, czy kobieta w ciąży może przyjmować tabletki.

Jakie kosmetyki stosować na piersi w ciąży?

Najlepszym wyborem będą te specjalnie produkowane dla kobiet w ciąży oraz karmiących. Sprawdzi się również wiele preparatów dla dzieci. Dużą skuteczność przypisuje się również klasycznej oliwce dla dzieci, która z pewnością będzie tańsza w zakupie od niektórych kremów czy maści – jednak one posiadają dodatkowe naturalne składniki, które pozytywnie oddziałują na naszą skórę. Po porodzie koniecznie sprawdź możliwość stosowania wybranego preparatu na biust, gdyż wiele będzie zakazanych z uwagi na możliwość przenikania zawartych w nim substancji do mleka, a co za tym idzie do organizmu dziecka.