Poznaj wszystkie tajniki wizyt u stomatologa!

W dzisiejszych czasach regularne wizyty u stomatologa stają się nareszcie normą. Co – jak się okazuje – jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia.

Wizyta u dentysty

Wizyta u dentysty powinna dla pacjenta przebiegać w jak najbardziej komfortowej atmosferze. Jego spokój psychiczny, wpływa dobrze, również na lekarza, który może sprawnie i rzetelnie przeprowadzić wymagane działania. Nawet w przypadku braku odczuwania negatywnych zmian, warto co jakiś czas sprawdzić stan zębów, podczas wizyt kontrolnych.

Lekarz dentysta – ekspert od zębów

Lekarz dentysta mnóstwo czasu – zarówno w okresie studiów jak i kariery zawodowej – poświęca na naukę. Wiele rzeczy zmienia się błyskawicznie, dzięki czemu stomatolog z różnych możliwości, może wybrać tą, która jest najlepsza dla konkretnego pacjenta.

Stomatolog – jak może nam pomóc?

Stomatolog oferuje usługi z zakresu m. in.:

 • profilaktyka – usuwanie kamienia, piaskowanie, fluoryzacja, lakowanie,
 • stomatologii dziecięcej – wymaga odpowiedniego nastawienia,
 • stomatologii estetycznej – kosmetyka zębów, np. wybielanie,
 • stomatologii zachowawczej – wypełnianie ubytków zębowych, leczenie kanałowe,
 • protetyka – odbudowa stanu uzębienia dzięki np. koronom, protezom…,
 • ortodoncja – jej celem jest poprawa położenia zębów,
 • chirurgia stomatologiczna – procedury bardziej skomplikowane m.in. usuwanie zębów, implanty i inne,
 • radiologia – diagnostyka obrazowa.

Opryszczka a dentysta

Opryszczka a dentysta – jeśli pacjent ją ma – interwencję dentysty trzeba odłożyć na inny termin. Może pogłębić negatywne skutki u pacjenta, jak i zarazić lekarza lub asystenta. Innymi przeciwwskazaniami – bezwzględnymi, względnymi, wymagającymi opinii lekarza (w zależności jaki rodzaj zabiegu jest planowany) – co do wizyty u stomatologa są choćby: menstruacja, przeziębienie/grypa,ciąża/karmienie dziecka. szczękościsk, wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, problemy z układem krwionośnym, padaczka, nadmierna agresja, cukrzyca, choroby serca, nadciśnienie, choroby nerek i wątroby.

Znieczulenie u dentysty

Znieczulenie u dentysty blokuje odczuwanie bólu niemal w 100% przypadków zabiegów. Rodzaje:

 • nasiękowe – stosowane przy zabiegach związanych ze szczęką,
 • przewodowe – ma zastosowanie przy twardej kości żuchwy,
 • komputerowe – coraz bardziej popularne. To komputer steruje płynnością podawania środka znieczulającego. Charakteryzuje się mniejszym dyskomfortem niż znieczulenie za pomocą normalnej igły.

Strach przed dentystą

Strach przed dentystą nie ma racjonalnych przesłanek. W zabiegach, w których ból byłby możliwy, stosowane jest znieczulenie miejscowe, które niweluje odczuwane dolegliwości praktycznie do zera. W przypadku bardziej wrażliwych pacjentów, dzieci, specjalista dokładnie opisze zaplanowane działania i zapewni, że o bólu będzie można zapomnieć.

Stomatolog dziecięcy – jakie cechy powinien mieć idealny dentysta dla dzieci

Indywidualne podejście, empatia, umiejętność nawiązywania szybkiego kontaktu, dokładne tłumaczenie kolejnych działań, to cechy które posiada doświadczony stomatolog dziecięcy. Jeśli dentysta dla dzieci dysponuje takimi atrybutami, zyskuje sympatię małoletniego pacjenta, dzięki czemu wizyta trwa krócej i jest skuteczna.

Dziecko powinno być oswajane z wizytą u lekarza dentysty. Można to robić zarówno przez zabawę, jak i zabieranie go na swoje własne wizyty. Przede wszystkim należy zerwać z nadal popularny w Polsce straszeniem dziecka, że np. jeżeli nie umyje zębów to pójdzie do dentysty i będą mu boleśnie wyrywać zęby. Takie straszenie może powodować u dziecka traumy i gwarantować rodzicom, że każda wizyta będzie dla niego strasznym stresem. Dlatego też powinniśmy postawić na pokazywanie ekspertów stomatologii jako kogoś przyjaznego, kto chce dla nich dobrze.

5/5 - (2 votes)

4 komentarzy

 • Dobrze, że nie musze teraz isc do dentysty, bo akurat mam paskudną opryszczke juz trzeci dzien 😛

 • Ja na pewno nie bede straszyc swojego dziecka wizyta u dentysty tak jak moi rodzice robili to ze mna, to jest strasznie nieodpowiedzialne.

 • Pierwszy raz słysze o tym znieczuleniu komputerowym. Musze zobaczyc jak to działa bo moj dentysta chyba tego nadal nie ma.

 • Stomatolog dziecięcy oczywiscie powinien miec obycie z dziecmi, ale rodzice tez powinni przyzwyczajac dziecko zeby potem nie mialo traumy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.